Bodrum hava durumu 1

Bodrum Hava Durumu Rehberi

Tatil planları yaparken hemen herkes öncelikle tatile gidecekleri dönemin hava durumuna göz atar, bu yazımızı okuduktan sonra Bodrum için böyle bir ihtiyaç duymayacaksınız. Hava durumu Bodrum tatili planlayanlar için pek sorun olmuyor olsa da sizin için temmuz – ağustos değil de mayıs belki de eylül ayı daha ideal bir aydır Bodrum tatili için. Yıl boyunca Bodrum’a gelen herkesin Bodrum hava sıcaklığı hakkında en ince ayrıntısına kadar bilgi sahibi olmasının yarımadada daha keyifli zaman geçirmeye yardımcı olacağını düşündük ve Bodrum hava durumu rehberini hazırladık. Bodrum hangi aylarda çok sıcak ya da hangi aylarda yağışlı, en ideal tatil ayın sizin için hangisi? İşte tüm bu bilgilere ulaşacağınız Bodrum hava durumu rehberi…

Unutumadan şunu söylemeliyiz; hen ne kadar bu yazımız geçmiş yılların sıcaklık ortalamaları olsa da zaman Bodrum’da hava sıcaklıkları değişkenlik gösterebiliyor. Dilerseniz Bodrum Travel Tips isimli Facebook grubumuzu katılıp Bodrum’un yerlilerinden hava durumu için bilgi isteyebilirsiniz. Sadece Bodrum’un hava durumuyla ilgili değil her türlü konuda tavsiye isteyebilir ya da mekan önerisi de verebilirsiniz.Ocak – Şubat Bodrum Hava Durumu

— Ortalama Sıcaklık 11.2° —

Bodrum hava durumu ocak aylarında ortalama 11.1 derece, şubat ayında ise ortalama sıcaklık 11.3 derecedir. Ancak bunlar ortalama dereceler, bu aylarda hava daha sıcak ya da nadiren de olsa daha soğuk olabiliyor. Ocak aynı zamanda Bodrum’un en çok yağış aldığı aylardan da biri. Yani ilçeye ocak-şubat aylarında gelmeyi düşünüyorsanız yağmurlu ve soğuk bir hava ile karşılaşacağınızı bilmelisiniz. Bodrum’da yaşayanlar için bu ayların vazgeçilmez ikilisi tabi ki yağmur çizmesi ve şemsiye, size de ocak-şubat aylarında Bodrum’a gelecekseniz yanınıza mutlaka yağmur çizmesi ve şemsiye almanızı öneriyoruz.

Her yıl ufak çaplı seller yaşanır Bodrum’da. Sel daha çok Bodrum merkez, Gümbet ve Bitez gibi mahalleri yaşansa da ocak-şubat aylarında Bodrum’da umduğunuzdan çok daha yoğun yağışla hatta sel ile karşılaşabileceğiniz aklınızın bir köşesinde bulunsun. Bu dönemde Bodrum’da çok fazla aktivite olduğunu söyleyemeyiz, ocak ayında Bitez’de düzenlenen Bodrum Mandalina Festivali ve şubat ayının son haftasında düzenlenen Gündoğan Sucuk Şarap Festivali, Bodrum’da katılabileceğiniz keyifli birer aktivite olarak ilginizi çekebilir. Bodrum Festivalleri yazımızı okuyup tüm festivallerle ilgili detaylı bilgilere de ulaşabilirsiniz.


Bodrum Hava Durumu

Mart – Nisan Bodrum Hava Durumu

— Ortalama Sıcaklık 16° – 19° —

Hava durumu Bodrum’da mart ayında sıcaklıkların yükselmeye başlamasıyla daha iyi bir hal alır. Mart ayının ortalama Bodrum hava sıcaklığı 16 derece, nisan ayınınsa 19 derecedir ki bu da mart-nisan aylarındaki sıcaklık artışının hızlı olduğu anlamına gelir. Hava durumu Bodrum için mart ayında yağışlı olabilir, hatta nisan ayında da ılık yağmurlar bile yağabilir, ancak bu aylardaki yağışlar keyiflidir. Yağmur yürüyüşü yapmayı sevenler Bodrum’da nisan yağmuruna denk gelirlerse ılık yağmurda yürüyüş yapmanın tadını çıkartabilirler. Güneş mart ayında yüzünü daha çok gösterir Bodrum’da. Mart ayında denize girmek pek mümkün olmasa da plajda oturup güneşlenenleri görebilirsiniz. Gölge de üşümemek için uzun kollu giyisiler giymek gerekirken, güneş alan alarlarda oturmak, vakit geçirmek keyiflidir.

Nisan ayının gelmesiyle Bodrum yerlisi için denize girmeye ufak ufak başlama zamanıdır, özellikle nisan sonunda artık hava iyice ısınmaya başlar, deniz suyu sıcaklığı da soğuk denizi sevenler için gayet uygun düzeye gelir. Nisan sonu Bodrum’a gelmek için harika bir zamandır. Nisan ayı içinde zaman zaman yağmur görmek sizi korkutmasın; bir gün hava kapalıdır ama ertesi gün güneşle birlikte Bodrum özüne döner.

Unutmadan söyleyelim Bodrum mart ve nisan’da da akşamları serin olur, siz her halükarda Bodrum’a gelirken çantanıza bir hırka veya uzun kollu kıyafetler koymayı unutmayın. 


 Mayıs Bodrum Hava Durumu

— Ortalama Sıcaklık 23° —

Bodrum hava durumu diğer illere benzemez, mayıs ayında ülkemizin büyük kısmında ilkbahar yaşanırken Bodrum’da mayıs demek yaz geldi demektir.  İlçede mayıs ayı ortalama sıcaklığı 23 derece, ortalama en yüksek sıcaklığıysa 27 derece civarındadır. Evet, mayıs ayında yaz başlar ama henüz hava aşırı sıcak değildir, tam da bu sebeple mayıs hatta nisan sonunda özellikle fazla sıcaktan hoşlanmayanlar ve sıcakların olası olumsuz etkilerinden korunmak isteyen ileri yaşlardaki yerli ve yabancı turistler gelir Bodrum’a.

Mayıs, hem denize girip güneşlenip hem de aşırı sıcaklardan etkilenmeden Bodrum’u keşfetmek için en güzel zamandır.  Mayıs akşamları hafif serin olabilir, yani eğer Bodrum’a bu dönemde gelecekseniz bavulunuza ince bir hırka koymayı unutmamanızda fayda var. Çok sık olmamakla birlikte mayıs ayında yaz yağmuru da yağabilir, ılık yağmur eşliğinde denize girmenin harika bir deneyim olduğunu da söyleyelim.


Bodrum Hava Durumu

Haziran – Temmuz Bodrum Hava Durumu

— Ortalama Sıcaklık 27° —

Bodrum hava durumu haziran-temmuz aylarında tam yaz havası haline gelir. İlçede haziran ayının ortalama Bodrum hava sıcaklığı 27 derece, temmuz ayınınsa 28 derece civarındadır, yani bu dönemde hava gerçekten iyice sıcaklaşır. Haziran ayında ortalama en yüksek sıcaklık 32 derece, temmuzdaysa 35 derecedir. Lakin şunu söylemeliyiz ki 40 derece sıcaklığı gördüğü haftalar da olur, özellikle yerleşim yerlerinde bu sıcaklık hissedilir.

Haziran ayı ile birlikte ilçede yaz sezonu da tam anlamıyla başlar, yerli ve yabancı turistler gelir, plajlar dolar, eğlence mekanları da kalabalıklaşır. Bu dönem deniz, kum ve güneş temalı tatiller için kusursuzdur. Çok sıcak havadan hoşlanmayanlar için haziran temmuza kıyasla daha uygun bir aydır, çünkü temmuzda hava gerçekten çok sıcak hale gelir ve bu ayda öğle saatlerinde güneşe çıkmak pek makul olmayabilir. Uzmanlar da saat 11:00 – 16:00 saatleri arasında güneş altında durulmamalı uyarıları yapmaktadır. Bizden de bir uyarı ekleyelim bu saatlerde Bodrum’u gezmeye çıktıysanız mutlaka bir şapka takmalısınız ve sık sık başınızı ıslatmalısınız.Haziran ve temmuz Bodrum’un en aktif olduğu dönemlerden biridir, bu dönemde tekne turlarına katılabilir, açılan çeşitli sergileri gezebilir, Bodrum meyhaneleri ya da balık restoranları gibi mekanlara giderek yerel lezzetler eşliğinde keyifli yaz akşamları geçirebilirsiniz, henüz okumadıysanız Bodrum’da Ne Yenir? yazımızı da çok seveceksiniz. Bu arada ilçede yaz sezonun konser maratonu da başlar, başta Bodrum Antik Tiyatro konserleri olmak üzere bir çok konser ve müzik festivalleri start alır.


 Ağustos – Eylül Bodrum Hava Durumu

— Ortalama Sıcaklık 28° —

Bodrum hava durumu açısından sıcaklığın zirve yaptığı Ağustos, ortalama 28 derece Bodrum hava sıcaklığıyla temmuz kadar yakıcıdır, ayın ortalama en yüksek Bodrum hava sıcaklığıysa 34 derecedir, bu dönemde sıcaktan olumsuz etkilenebilecek sağlık sorunları olanların ve yaşlıların Bodrum’a geldiklerinde  çok dikkatli olmaları, öğle saatlerinde dışarı çıkmayıp, gün içinde de gölge yerleri tercih etmeleri gerektiğini önemle belirtelim. Denize gitmek için de güneşin kelimenin tam manası ile yakıcı olduğu öğlen saatleri yerine öğleden sonra, hatta akşamüstü çok daha uygundur ağustos ayında. Ağustos’ta güneş çarpmalarına karşı önlem olarak öğlen dışarı çıkmamak, illa da çıkılacaksa güneş şapkası takmak gerekir.

Eylül’de ise hava hafif hafif serinlemeye başlar, ilçede eylül ayının ortalama Bodrum hava sıcaklığı 27 derecedir. Birçoklarına göre eylül Bodrum’un en güzel zamanıdır, bu dönemin güzelliğinin sebebi sadece hava durumu Bodrum’da daha serin olduğu için değildir, aşırı kalabalık azalmaya başlar, ilçede boğucu olmayan tatlı bir sıcak hava eşliğinde daha sakin bir tatil yapmak isteyenlerin zamanıdır eylül. Ayrıca Eylül sörf yapmak için de kusursuz zamandır Bodrum’da, ilçenin Akyarlar, Bitez gibi farklı noktalarındaki sörf okullarına giderek eylül ayını sörf yaparak geçirebilirsiniz. Eylül’de akşamları hafif bir serinlik çıkabilir bu nedenle bavulunuza ince bir hırka koymayı unutmayın.


Bodrum Hava Durumu

Ekim Bodrum Hava Durumu

— Ortalama Sıcaklık 26° —

Ekim Bodrum’da tam anlamıysa sonbahar havasıdır. Ekim ayı ortalama Bodrum hava sıcaklığı 26 derecedir, akşamlarıysa serindir. Yani ekim ayında Bodrum’a gelirken yanınıza muhakkak ceket, hırka gibi giysiler almanız gerekir. Evet, hava serindir ama Bodrum’da sonbahar da çok keyiflidir. Bu dönem her şeyden önce aşırı sıcaklardan etkilenmeden ilçenin gezilip görülecek yerlerini turlamak için mükemmeldir. Ekim ayında kaleyi, Halikarnas Mozolesi’ni gezebilir, ilçenin ev sahipliği yaptığı tarihi mekanları keşfedebilirsiniz. Tabi, ekim ayında Bodrum’da hala denize girebilir, tekne turlarının keyfini çıkarabilirsiniz. Yaz kavurucu sıcağını sevmeyenler için ekim ideal bir tatil ayı olabilir. Ekim’de Bodrum’da yağmur yavaş yavaş kendini göstermeye başlar ama merkez ve merkeze yakın yerler yağmur şiddetli yağarken Yalıkavak, Gündoğan gibi yerler günlük güneşlik olabiliyor. Dolayısıyla bu ayda gelirken yağmur ile karşılaşabileceğinizi unutmayın.


Bodrum Hava Sıcaklığı
Bodrum’da yılın her ayı yapılacak bir şeyler vardır.

Kasım – Aralık Bodrum Hava Durumu

— Ortalama Sıcaklık 15.5° – 12,6° —

İşte geldik Bodrum’un en yağışlı dönemine, kasım ve aralık ayları. İlçede kasım ayı ortalama Bodrum hava sıcaklığı 15.7, aralık ayı ortalama Bodrum hava sıcaklığıysa 12.6 derecedir. Geçtiğimiz yıl kasım ve aralık aylarında ilçede özellikle Bodrum merkezini ve Gümbet’i etkileyen birden fazla sel felaketi yaşandı, araçlar sel sularına kapıldı, evleri ve iş yerlerini su bastı. Bu aylar Ocak ve şubat ayları ile birlikte ilçenin en fazla yağış aldığı dönemlerdir. Dolayısıyla kasım-aralık aylarında Bodrum’da mutlaka yağmur çizmesine, kalın ceketlere ihtiyacınız olacak. Tabi, bu dönemde Bodrum’a geldiğinizde yapacak hiç bir şey olmadığını sanmayın, ilçenin kışın da açık olan Mandalin gibi popüler mekanlarında eğlence kasım, aralık aylarında da devam ediyor.Bodrum Deniz Suyu Sıcaklığı – Bodrum’da Denize Ne Zaman Girilir?

Çoğu tatilcinin aklındaki soru da; ‘Bodrum’da denize ne zaman girilir?’ Bodrum deniz suyu sıcaklığı, yılın altı ayı için yüzülebilecek oranlardadır aslında. Herkes Bodrum’da denize girmek için tatil planlarını haziran, temmuz ve ağustos aylarına planlasalar da Bodrum deniz suyu sıcaklığı mayıs, eylül ve ekim aylarında da serinlemek için ideal oranlardadır.

Zaten yerli halk mayıs ayından itibaren denizin keyfini çıkarmaya başlar. Bodrum denizinin bu aylarda soğuk olduğunu düşünebilirsiniz! Evet haziran, temmuz, ağustos aylarındaki kadar sıcak değil ama bir süre sonra alışıyorsunuz. Tatil planlarını erkene almak isteyenler ya da tatil için geç kalanlar mayıs, eylül ve ekim aylarında da bodrum deniz suyu sıcaklığının denizin keyfini çıkarmamak için güzel aylar olduğunu bilmeliler.


Bodrum’a seyahat etmeyi, hatta belki de bu güzel ilçeye yerleşmeyi düşünenleri Bodrum hava durumu hakkında olabildiğince detaylı bilgilendirmeyi amaçladık, umuyoruz istediğiniz bilgileri verebilmişizdir. Bodrum’a gelmeden mutlaka okumanızı tavsiye ettiğimiz bir yazımız daha var; Bodrum Gezi Rehberi. Umarız Bodrum havasını içinize çeker ve burada olmanın ne kadar büyük bir keyif olduğunu hissedersiniz, Bodrum’da güzel günler geçirmeniz dileğiyle…Bodrum hava durumu 2 Önceki Yazı
En İyi Bodrum Beach Clubları
Bodrum hava durumu 3 Sonraki Yazı
BODRUM’DA DÜĞÜN

Yorum Ekle

E-posta adresinizi kimseyle paylaşmayacağız!