bodrum'da ne yenir 1

Bodrum’da Ne Yenir? Mutlaka Tatmanız Gereken Lezzetler!

Bodrum’a gelen yerli ve yabancı turistlerin kafasındaki soru işaretini ortadan kaldırmak için hazırladık; Bodrum’da Ne Yenir? Bodrum’un en heyecan verici yanlarından biri de yerel lezzetleri. Zaten tatilin en önemli unsunlarından biridir lezzetli yemekler. Lezzetli yemekler derken, Bodrum’da yapılan börekler bir efsanedir, söylemeden geçmek olmaz.

Hemen hemen her mekanın kendine özgü böreği vardır, mutlaka tatmanızı öneririz. Bu mekanlardan birkaçını öğrenmek için Bodrum Kahvaltı Mekanları yazımıza bir göz atın.  Artık hemen hemen her yerde yiyebileceğiniz Bodrum çökertme kebabı ve Bodrum döneri de mutlaka tatmanız gereken lezzetler arasında ama Bodrum Çökertme Kebabı için tavsiyemiz mutlaka Bodrum’da yemeniz. Bodrum’da Hangi Balık Yenir?

Eğer balık ve deniz mahsüllerini seviyorsanız Bodrum’a sadece tatil değil altta listeleyeceğimiz balıkları tatmak için bile gelmelisiniz zira Ege Denizi kıyısındaki Bodrum adeta bir balık cenneti. Zaten Bodrum’da ne yenir? denilince akla gelen ilk şey de rakı balık ikilisi. Bodrum balıklarının bazıları başka şehirlerde de bulunuyor ancak bu balıkları Bodrum’da tattığınızda daha önce yediklerinizden çok daha lezzetli olduklarını hemen hissedeceksiniz. Bodrum balık restoranları yazımızı okuyup restoranlar hakkında bilgi de alabilirsiniz.

Barbun

Barbun Ege kıyılarında bolca yakalanan bir balık ve Bodrum’da en çok tercih edilen türü kaya barbunu. Bu balığı tanımak zor değil çünkü rengi kırmızıya çalan bir pembe. Barbun balığı Bodrum’un en lezzetli balıklarından biri ve tavası elbette tavası en makbülü. Bu arada pahalı bir balık olduğunu da söyleyelim.

Kefal

Çoğu insan için kefal yenilmeyecek bir balık ancak Bodrum’da açık deniz kefali tadan birinin bu görüşünün değişeceği şüphesiz, çünkü açık deniz kefali ile kıyı kefali çok farklı lezzetlere sahipler. Bu sebepten eğer açık deniz kefali bulursanız sakın es geçmeyin.

Gupes

Gupes, kupez ya da kupes de Bodrum’un sevilen balıklarından, leziz ve makul fiyatlı gupes de tavası yapılarak yenmesi makbuldür. Gupes gezen bir balık, yani geniş alanda dolaşarak yaşıyor denizde ve bazı gupes balıkları Bodrum’daki balık çiftliklerinin altında yaşamayı tercih ediyor, bu balıklara “çiftlik altı” deniliyor. Çiftlik altında yaşayan gupes balıkları açık renkli oluyor ve pek tercih edilmiyor. Gezen gupeslerin rengi ise yeşile çalıyor, işte lezzetli olan gupesler de bu rengi yeşile çalanlar. Eğer gupes satın alacak olursanız bu ipucu en lezzetli gupesi bulmanıza yardımcı olacak. Bodrum’da ne yenir? sorunuza kesinlikle Bodrum’da gupes tava yemeden gitmeyin deriz.

Deli Sarpa

Deli sarpa sarpa balığına benzediği için bu isimle anılsa da Bodrum’da daha çok sokan ismi ile biliniyor. Zehirli dikenleri olması sebebiyle sokkan da denilen deli sarpa beyaz ve lezzetli eti ile Bodrum’un vazgeçilmezlerinden. Tabi dikenleri zehirli olan bu balığın muhakkak usta balıkçılar tarafından temizlenmesi gerektiğini de belirtelim, kendiniz temizlemeye kalkarsanız ve elinize dikeni batarsa canınız ciddi anlamda yanabilir.Karagöz

Karadeniz ve Akdeniz’de de yaşasa da karagöz de Bodrum’da yakalanan yerel balıklardan biri. Çoğu kişinin bayılarak yediği karagöz balığının hem ızgarası hem de tavası en lezzetli pişirilme şeklidir.

Levrek ve Çipura

İşte hemen her yerde olan iki balık, çipura ve levrek, ancak Bodrum’da yakalanan levrek ve çipuranın tadı bambaşka. Çoğu yerde tattığınız levrek ve çipuralar çiftliklerde üretiliyor, Bodrum’daysa deniz levreği ve deniz çipurası bulabilirsiniz. Eğer bu balıkları herhangi bir restoranda tadacaksanız siparişinizi vermeden önce “deniz mi, çiftlik mi?” diye sormayı unutmayın!


Bodrum'da Ne Yenir
Elbette Bodrum’da deniz mahsülü yenir ama hangileri?

Deniz Mahsulleri

Bodrum’da ne yenir? tahmin edilebileceği üzere Bodrum deniz mahsulleri yemek için de kusursuz bir nokta. Bodrum restoranlarının ve meyhanelerinin menülerinde enfes yerel deniz mahsulleri arzı endam ediyor.

Sübye

Bir tür mürekkep balığı olan sübye Bodrum’un yerel deniz mahsullerinin belki de en lezzetlisi. Dolması, ızgarası, yahnisi ve kavurması olan sübyenin Bodrum’da tadabileceğiniz en özel pişiriliş şekli ise yerlilerin deyişi ile “garalı sübye” yani karalı sübye. Sübyenin mürekkebi ile birlikte pişirildiği garalı sübyeyi bir kez tattığınızda ilk fırsatta tekrar yemek isteyeceksiniz.  Bodrum merkezindeki meyhaneler sokağında bulunan Trata Meyhanesi mürekkepli sübyesi ile ünlü, bu yerel yemeği Trata’da tadabilirsiniz.

Ahtapot

Bodrum’da büyümüş erkek çocuklarının çoğu ahtapot yakalamayı bilir çünkü Bodrum ahtapot açısından çok zengin. Yerel ahtapotların tadı da enfes ve genellikle salata şeklinde meze olarak tüketiliyor. Ayrıca ahtapot yahnisi de denemeye değer bir tat.

Kalamar

Kalamar da Bodrum’un yerel tatları arasında, hatta Bodrum’da kalamar avı turları bile düzenleniyor. Klasik olarak tavası yapılan kalamarın sotesi ve salatası da damak çatlatan dedikleri kadar leziz.  Bodrum merkezindeki Gemibaşı Restoran, Memedof Restoran, barlar sokağındaki Trança Restoran ve tabii ki Gümüşlük sahilindeki restoranlar balık ve deniz mahsulleri yemek için gidebileceğiniz adreslerden bir kaçı.


Bodrum'da Ne Yenir
Ege mutfağının olmazsa olmazı otları Bodrum pazarlarında bulabilirsiniz.

Bodrum Otları

Bodrum’da ne yenir? yazımızın en önemli etabına geldik. Ege mutfağının olmazsa olmazı otlar, Bodrum mutfağının da yıldızları. Özellikle mezelerde otlar çok fazla kullanılıyor ve otlarla yapılan mezeler rakıya inanılmaz yakışıyor. Bodrum’a geldiğinizde yerel otlarla yapılan mezeleri mutlaka tatmalısınız.Turp Otu

Bodrum’da yetişen otlardan biri olan turp otunun kendine has çok hoş bir tadı var. Genellikle haşlanıp zeytinyağı, limon ve sarımsak katılarak salatası yapılıyor. Turp otu salatasını Bodrum’daki tüm meyhanelerde bulabilirsiniz.

Deniz Börülcesi

Deniz kenarlarında yetiştiği için ismi deniz börülcesi olan bu muhteşem ot ıspanakgiller familyasından ve lezzetli olduğu kadar da faydalı. Aynı turp otu gibi haşlanıp zeytinyağı ve limonla tatlandırılarak servis edilen deniz börülcesi Bodrum rakı sofralarının gözdesi. Bodrum’da çoğu restoranda deniz börülcesini tadabilirsiniz ama Gümüşlük’teki Fenerci Restaurant deniz börülcesi mevzusunda favori mekanımız.

Cibes

Turpgiller familyasının en leziz elemanlarından biri olan cibes Bodrumlular’ın en sevdiği otlardan biri. Brokolinin kökünü yediyseniz cibesin tadını buna benzetebilirsiniz. Cibes en çok zeytinyağlı salata olarak tüketilse de bu lezzetli otun yoğurtlaması ve kavrulup yumurta ile yapılan yemeği de çok seviliyor. Ancak meyhanelerde en fazla karşınıza çıkacak olan salatası, tabi eğer mevsimine denk gelirseniz.

Hardal Otu

Turp otu ile akraba olan hardal otu da yine meze olarak çok tercih ediliyor. Zeytinyağlı sarımsaklı hardal otu salatasını Bodrum’da her yerde kolayca bulup tadabilirsiniz.

Ebegümeci

Ebegümeci Bodrum’un her köşesinde yetişen bir bitki ve yerlilerin çok sevdiği bir yiyecek. Bahar aylarında çıkan ebegümecinden Bodrumlular sarma yapsa da bunu restoran ya da meyhanelerde bulmanız zor, bunun yerine zeytinyağlı salatasını deneyebilirsiniz. Ebegümecinden ayrıca yoğurtlama da yapılıyor ve böreklerin içine de koyuluyor.

Tilkişen

Kuşkonmazın yabani versiyonu olan tilkişenin tadı da kuşkonmaza benziyor. Tilkişen zeytinyağlı yenilebildiği gibi kavrulup üstüne yumurta kırılarak da yeniliyor. Tilkişeni de restoranlarda bulmanız düşük bir ihtimal, ille de tatmak isterim diyorsanız Bodrum otogarının üstünde Cuma günleri kurulan Bodrum pazarına giderek satın alabilirsiniz. Yazın tilkişen bulamayacağınızı da ekleyelim.


Bodrum'da Ne Yenir
Sünger Pizza’nın çökertme kebabını mutlaka tatmalısınız!

BODRUM’UN MEŞHUR YEMEKLERİ

ÇÖKERTME KEBABI

Bodrum’da ne yenir? yazısı yazıp da Çökertme Kebabını yazmazsak bizi Bodrum’a sokmazlardı. Çökertme Kebabı da en az türküsü kadar ünlüdür. Jülyen kesilmiş dana eti, kızarmış kibrit patates, sarımsaklı yoğurt ve tercihe göre salata ile servis edilen çökertme kebabı Bodrum’un muhakkak tadılması gereken bir yemeği. Bu arada orijinal olarak dana eti ile yapılsa da tavuklu çökertme kebabı da var. Bir an önce bu lezzetli yemeği tatmak istiyorsanız, önce Çökertme Kebabı Nerede Yenir yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.


Bodrum'da Ne Yenir
Bodrum’a gelip de Sebzeli Döner yemeden dönmek hata olur.

BODRUM DÖNERİ

Bodrum’da ne yenir sorusunun bir diğer cevabı; Türkiye’den tüm dünyaya yayılmış bir tat olan dönerin en özel ve lezzetli hali Bodrum Döneri. Klasik dönerden farklı olarak etin içine yerleştirilen sebzelerle pişiriliyor ve gerçekten insanın damağında muhteşem bir tat bırakıyor. Bodrum Döneri ilk yapılışı barlar sokağındaki Şirin Döner’e  ait. Bodrum Döneri’ni tatmadan Bodrum’dan ayrılmak kesinlikle büyük bir hata olur. Bodrum Dönercileri yazımızda döneri en lezzetli yapan 6 mekan önerisi verdik, afiyetle okuyun… Beş Modern Bodrum Kebap Restoranı yazımızı ise sakın açken okumayın!Bodrum Mandalini

Bodrum mandalinini duymayan yoktur, Bodrum’un tatlı ve yoğun kokulu mandalininin ünü tüm dünyaya yayılmış durumda. Geçtiğimiz yıllarda kurulan Bodrum Mandalini firması bu kokulu mandalinadan envai çeşit ürün üretiyor. Bodrum mandalin gazozu, Bodrum mandalin lokumu, Bodrum mandalin reçeli gibi bu ürünleri tatmakla kalmayıp eve dönerken sevdiklerinize Bodrum’dan Bodrum kokulu leziz hediyeler götürmek için de satın da alabilirsiniz.


Bitez Dondurması

Bodrum’da ne yenir sorusuna ilk verilecek cevaplardandır Bitez Dondurması. Son yıllarda Bodrum’un en önemli tatlarından biri haline gelen Bitez Dondurması’nı bu denli lezzetli kılan tamamen organik meyvelerden üretilmesi. 1995 senesinde Bitez’de kurulan ve kısa sürede lezzeti dilden dile yayılan Bitez Dondurması bugün Bodrum’a gelen herkesin muhakkak tattığı özel bir lezzet. Bodrum marinasına giden cadde üzerinde Bitez Dondurmacısı’nın bir şubesi var, buraya uğrayarak bu enfes dondurma ile damağınızı şenlendirin.


Pablo Bira

Bodrum’da ne yenir? sorusuna bir çok seçenek var ama ne içilir sorusuna cevap elbette Bodrum’dan çıkıp adeta bir efsaneye dönüşen Pablo Bira. Konacık’ta üretilen ve kendi deyimleri ile “kullanılan hammadde çeşidinden uygulanan yöntemlere kadar her aşamada kraft bakış açısına sadık kalınan” Pablo bira içilesi, hatta eve dönerken birkaç şişe de yanında götürülesi bir Bodrum lezzeti.

Bodrum’a geldiğinizde öncelikle çökertme kebabı ve Bodrum Döneri’ni tatmanız gerektiğini biliyorsunuz ardından da sıraladığımız diğer lezzetler arasında damak zevkinize uygun olanlarla lezzetli bir maraton sizi bekliyor, şimdiden afiyet olsun. Bodrum’da ne yenir?, neler içilir? bildiğinize göre şimdi Bodrum’un Halk Plajlarını öğrenme vakti. Leziz bir Bodrum tatilinde görüşmek üzere.bodrum'da ne yenir 2 Sonraki Yazı
Bodrum Kahvaltı Mekanları

Yorum Ekle

E-posta adresinizi kimseyle paylaşmayacağız!