mavi yolculuk 1

MAVİ YOLCULUK TAVSİYELERİ

İmkanı olan herkes mutlaka Türkiye’de bir mavi yolculuk yapmalı. Üç tarafı denizlerle çevrili bu güzel ülkenin, insanı kendine aşık edecek Ege ve Akdeniz koylarını mutlaka görmelisiniz. İddia ediyoruz, yapacağınız bu tekne tatili, hayatınız boyunca unutamayacağınız tatillerden biri olacak.

Özellikle Türkiye’de tatil yapmaya gelen yerli ve yabancı turistlerin, otellerinden bir hafta boyunca çıkmadan tatil yapması gerçekten çok üzücü. Türkiye’de bir yaz tatili planlıyorsanız mutlaka bir mavi yolculuk yapmalısınız. Eğer bir haftalık tekne tatili size göre değilse, mutlaka günlük tekne turlarıyla bu güzel koylara kısa bir mavi yolculuk yapın.

Mavi yolculuk kavramı, 1945’te Cevat Şakir, arkadaşları Sabahattin Ali, Azra Erhat, Sabahattin Eyüboğlu, Bedri Rahmi Eyüboğlu, şair Fuat Ömer Keskinoğlu, yazar Samim Karagöz’ün sağladığı “Macera” isimli tekneyle, Kuşadası’ndan çıkıp, serüvenli bir yolculuktan sonra Bodrum’a ulaşmalarıyla başlıyor. Bu yolculuk o dönemde aydın kesimin başını çektiği, medeniyetten uzaklaşma felsefesi, bir arınma olayıydı, “mavi yolcu” olmak da bu felsefenin bir parçasıydı. Mavi yolculuğu diğer tekne turlarından ayıran da işte bu felsefe oldu. 1962’den sonra ise Sabahattin Eyüboğlu öncülüğünde, “Hürriyet” adlı tekneyle bu gezilere devam edildi. Bu dönemde yapılan mavi yolculuk hikayeleri yazılıp, paylaşıldıkça entelektüel çevrelerde ilgi gören bir trende dönüştü. 

90’lı yıllarda mavi yolculuk çok popüler oldu. Tekne boyları ortalama 20-22 metreye çıktı, bu alanda hizmet veren tekne sayısı da, işletme sayısı da arttı. Bugün mavi tur hizmeti veren 40-50 metre boylarında her zevke uygun tekne bulmak mümkün. 

Bu yaz tatilinizde bir tekne tatili keyfi planlıyorsanız “Yat Kiralama” sayfamızda her zevke uygun motoryat, yelkenli, gulet bulabilirsiniz. Bu sayfadaki tekneler partner firmamız Luna Yachting tarafından kiralanıyor. Ofisi Bodrum merkezde bulunan Luna Yachting, deneyimli bir yat kiralama firmasıdır. Tatilinizin başlangıcından bitişine kadar her detayıyla ilgilenen profesyonel bir ekipleri var. Zaten misafirlerinden gelen geri dönüşler de işlerinde ne kadar iyi olduklarını gösteriyor…


Mavi Yolculuk
Yat kiralamaları genellikle cumartesi başlar ve cumartesi biter.

YAT KİRALAMADA DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

Yat kiralamalarında seçimi daha ziyade kişisel tercihler belirliyor. Bu aşamada kişi sayısı kadar, buna ayırdığınız bütçe de önemli. Bunun dışında istediğiniz tarih aralığında seçtiğiniz teknenin müsait olup olmadığını da hesaba katmalısınız. Bu sebeple tatilinizi önceden planlayıp, yat kiralamanızı da erken yapmanız büyük önem arz ediyor. Tavsiyemiz mayıs ayı gelmeden mavi yolculuk tatiliniz için yat kiralama fiyatlarına göz atıp, rezervasyonlarınızı yaptırmanızdır. Tatil sezonu başladıktan sonra tekne bulmakta zorluk çekebileceğinizi unutmayın!

Bazı firmalar tekne sınıflandırmalarını, “A sınıfı, B sınıfı” adı altında, bazıları da “standart, lüks, delüks, süper lüks” şeklinde oluşturmuş. Tekne seçerken en başta bu sınıflamalara dikkat etmek gerekiyor. Örneğin, “standart sınıftaki teknenin özellikleri” gibi detayları tur şirketiyle konuşmak yararınıza olacaktır. 

Otellerle kıyaslandığında standart tekneleri pansiyon gibi düşünebilirsiniz. Daha çok kabin kiralamada kullanılırlar. Diğer sınıflardaki teknelerin ortak özelliklerine gelince; tümü klimalı, ev tipi tuvaletli ve duşakabinli. Ultra lüks tekneleri ise yüzen bir lüks otel gibi düşünebilirsiniz. Her türlü aktivite, konfor imkanınız bulunuyor bu teknelerde. Ultra lüks yat kiralama seçeneklerine Yat Kiralama sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Bazı teknelerde BodrumFinder’a özel inidirim kuponları olduğunu unutmadan söyleyelim!

Son olarak mavi yolculuk tatilinizi haftalık olarak planlamanız gerektiğini bilmelisiniz. Yat kiralamaları cumartesi başlar ve cumartesi biter. Tatil sezonu içinde bu planlamanın değişmesi pek mümkün değildir ama tatil sezonu dışında esneyebilir.YAT KİRALAMA FİYATLARI

Beş yıldızlı bir otelde bir haftalık tatil fiyatı neyse, mavi yolculuk tatilinde de fiyatlar hemen hemen aynı. İki ya da üç aile bir araya gelerek bir mavi yolculuk tatili planlarsanız daha da ekonomik olabilir. 6 kişilik bir grup için de mavi yolculuk tatili planlayabilirsiniz, 30 kişilik bir grup için de. 

Her bütçeye göre bir yat kiralama şansına sahipsiniz. Üstelik ülkemizde birçok firma bu işi profesyonelce yaparken beş yıldızlı bir oteldeki konfora yakın bir hizmet veriyorlar. Ülkemizin en güzel koylarında unutulmaz bir tatil fikri eminiz hepinizi heyecanlandırıyordur.


Mavi Yolculuk
Mavi yolculuğun en çok ilgi gören rotası Bodrum – Gökova – Bodrum.

MAVİ YOLCULUK ROTALARI

Tur tekneleri ağırlıklı olarak Bodrum ile Antalya arasındaki Ege ve Akdeniz koylarında dolaşıyor. Ancak ilk kez çıkacaklara korunaklı olması nedeniyle Bodrum – Gökova – Bodrum rotası öneriliyor. Sezonun yoğun olduğu 15 Haziran-15 Eylül döneminde turlar minimum bir hafta ile sınırlandırılıyor.

Kabin kiralamalarda turlar acentenin belirlediği rotalar üzerinden yapılıyor. Yat kiralamalarda ise teknenin bir günde alacağı maksimum mesafe dikkate alınarak, farklı rotalar belirlenebiliyor. Birçok firma misafirlerin tercihlerini göz önünde bulundurarak ellerinden geldikçe rotalarında değişikliklere gidiyorlar, eğer şartlar izin veriyorsa. İlk defa mavi yolculuk tatili yapacaksınız tavsiyemiz firmanın ve kaptanın tavsiyelerini dinlemeniz. Biraz tecrübe kazandıktan sonra sevdiğiniz koyları tercih ederek mavi yolculuk tatilinizde gezeceğiniz rotaları kendiniz planlayabilirsiniz.

BODRUM – GÖKOVA – BODRUM ROTASI

Mavi yolculuğun artık gelenekselleşmiş, her dönemde en çok ilgi gören rotası Bodrum-Gökova-Bodrum. Birbirine bitişik onlarca koyun iç içe geçtiği rota, özellikle ilk kez mavi yolculuğa çıkacaklara öneriliyor. Korunaklı olduğu için sallantı sıkıntısı olmaz, otelde gibi hissedebilirsiniz. Bodrum çıkışlı Gökova rotası, Tavşan Burnu’ndan başlayıp, 30’a yakın koyu içine alıyor. Tur şirketinin belirlediği rotaya göre, demir atılan koyların sayısı değişiyor. MARMARİS – FETHİYE – MARMARİS ROTASI

Mavi yolculuğun en popüler rotalarından biri. Diğer güzergahlarla karşılaştırıldığında nispeten daha yeşil koylar bekliyor sizi. Ancak popüler olmasından dolayı da daha kalabalık. Sabah Marmaris Limanı’ndan demir alınıyor ve genellikle ilk durak Ekincik Körfezi oluyor. Eğer Ekincik Körfezi’nde geceleyecekseniz günün bir kısmını Dalyan ve çevresini keşfederek geçirebilirsiniz. 

Antik Kaunos kenti ziyaret edilebilir, Dalyan’da ünlü çamur banyosu yapılabilir, Caretta Caretta kaplumbağalarının yumurtladıkları koy görülebilir, doğa harikası sazlıklardan oluşmuş Dalyan Deltası gezilebilir.

MARMARİS – DATÇA – MARMARİS ROTASI

Marmaris’in kuzeyindeki rotalar, Marmaris’in güneyine göre daha serin olabilir. Mavi yolculuk planı yapanlar, seyahat tarihini buna göre belirlemeli. Marmaris’in kuzeyi Temmuz – Ağustos ayları için daha uygun. Marmaris – Datça – Marmaris hattında ilk yüzme molasının verildiği yerlerden biri Kadırga Koyu. Arap Adası, Serçe Koyu ve Korsan Koyu kısa bir seyirle ulaşılabilecek yüzme mola yerleri. 

Korsan Koyu’na ancak iki tekne sığabiliyor, olur da şansınız yaver gider yer bulursanız kristal sularında yüzme ayrıcalığını yaşarsınız. Doğal bir liman görünümündeki Bencik Koyu gecelemek için ideal. Bu rotanın en popüler koyu ise, Hisarönü Körfezi. Selimiye Köyü, Orhaniye, Dirsek Bükü ve Bozburun, körfezin görülmesi gereken diğer yerleri. 

BODRUM – YUNAN ADALARI ROTASI

Özellikle iş ve sanat dünyasından birçok isim, tekne tatiline çıktığı zaman rotayı Yunan Adaları’na çeviriyor. Kuzey ve güney seçeneği olmak üzere iki güzergah var. Birinci güzergah genellikle Bodrum Limanı’ndan başlayıp, Kos, Leros, Lipsi, Kalimnos, Patmos adasını kapsıyor. 

Bir diğer rota ise; Yunan Adaları’nın güney güzergahında da ilk liman olan Bodrum’dan Kos Adası. Genellikle tekneler bir günü Kos’ta geçiriyor. Böyle olunca mavi yolcular da Asklepsion’u, kaleyi ve müzeyi gezip, şehrin güneyindeki hamamların sıcak sularında yüzüyor. Gitmeden önce keşfetmek isteyenler için, okumaktan keyif alacağınızı düşündüğümüz Kos Adası Gezi Rehberi yazımızı buraya bırakıyoruz.

Bundan sonraki durak volkan adası Nisiros. Burada hâlâ volkandan sızan gazları görmek etkileyici. 

Tilos Adası’nda yüzme molası ise bu turun olmazsa olmazlarından. Buradan Rodos’a geçilip demirleniyor. Tarihi açıdan zengin Rodos’ta yapılacak çok şey var. Ardından kısa bir seyirle Simi Adası’na geçiş, yüzme molası ve ada gezisi. Neoklasik evlerin sıralandığı sahili, adanın güneyindeki Panormitis Manastırı ilgi çekici. Buradan Datça’ya dönülüp, Knidos’un antik kentinde gecelenebiliyor.


Yat Kiralama
Mavi yolculuk tatili planladıysanız mayıs ayı gelmeden yat kiralama yapmanızı tavsiye ederiz.

YAT KİRALAMADAN ÖNCE BUNLARA DİKKAT EDİN!

 • Öncelikle kaç kişiyle mavi yolculuğa çıkacağınızı belirleyin. 
 • Hangi tarihte çıkacağınıza karar verdikten sonra da tatil bütçenizi netleştirin.
 • Tatil beklentiniz lüks mü, yoksa deniz ve doğayı mı yaşamak istersiniz?
 • Seçim yaparken teknenin boyu çok önemli değildir… Dikkat edilmesi gereken, teknenin kamaralarının, güneşlenme ve arka taraftaki dinlenme alanlarının durumu. Bu alanların rahat olmasına dikkat edin. 
 • Kişi sayısına göre kabin sayısını belirlemelisiniz. Her kabinde iki kişi yatabiliyor, unutmayın.  
 • Kabin kiralamak yerine kendi arkadaş grubunuzu oluşturun.
 • Mürettebatsız tekne mavi yolculuktan çok farklı bir konsept. Guletlerden en önemli farkı; mürettebat da sizsiniz, tatil yapan da…Yelken, dümen, yemek, temizlik işleri sizi bekliyor. Ayrıca amatör denizcilik belgesine ve tecrübeye sahip olmanız lazım. Buna göre karar verin. 
 • Unutmayın, temmuz ve ağustos aylarında deniz ve hava çok sıcak. Koylar daha kalabalık ve fiyatlar da daha yüksek. Diğer aylarda fiyatlar daha düşük, havalar daha güzel…


Mavi Yolculuk
Mavi yolculuğunuz sırasında yeşilin, mavinin sizi kucakladığı gibi siz de doğayı kucaklayın!

MAVİ YOLCULUK’TA BUNLARI SAKIN YAPMAYIN!

 • Tekneye binerken ayakkabı veya terliğinizi çıkartın. Tekne bir hafta boyunca eviniz olacak.  
 • Daha ilk günden mürettebatı akrabanız zannetmeyin. Arkadaşca davranın ama mesafenizi koruyun. 
 • Kaptana günde üç defa demir aldırmayın, bırakın planı o yapsın. 
 • Suyu olabildiğince idareli kullanmak lehinize. Su depolarının bir limiti olduğunu unutmayın. Duşları kısa tutun. 
 • Tuvalet kağıtları konusunda evde olduğundan daha titiz davranın, klozete kağıt atmayın. Tuvalet kullanımını mutlaka mürettebattan öğrenin ve uygulayın. 
 • Rüzgarlı havalarda eşyalarınız güverteden denize uçabilir. Sıkıca bir yere bağlamakta fayda var.
 • Tekneden uzaklaşacaksanız bunu birine mutlaka söyleyin.
 • Teknenin aküsünün bitmemesi için kabinden ayrılırken ve gece uyurken ışığınızı kapatın. 
 • Seyir halindeyken kabininizin lombozlarını kapalı tutun, eşyalarınız ıslanmasın.
 • Motor durmadan denize girmeyin, motor çalışmadan da denizden çıkın. 
 • Tanımadığınız balıkları elinizle tutmayın.

İster arkadaş grubuyla mavi yolculuk tatili yapın, isterseniz eşinizle, tekne tatilinin bir özelliği de insanları birbirine yakınlaştırmasıdır. Arkadaşlıklar, aile bağları, dostluklar o bir haftalık tekne tatilinde dahı sıkı hale gelir, ya da birbirinizi daha iyi tanırsınız. Her şeyden önce mavi tur tatilini niye yapıyorsunuz bunu belirlemelisiniz; eğlenmek mi, dinlenmek mi, sakin bir tatil mi sizin için öncelikli olan? Bu amaca göre bir yat kiralama yapmanız ve rota belirlemeniz gerektiğini unutmayın.

Yat kiralaması yaparken de profesyonel bir firmayla çalışmaya özen gösterin. Yat Kiralama sayfamızdaki tüm tekneleri kiralayan Luna Yachting, güvenle kiralama yapabileceğiniz bir firmadır, yazımız biterken bunu tekrar hatırlatalım.

Size unutamayacağınız bir mavi tur tatili diliyoruz. Tatiliniz boyunca denizin, ağacın, hayvanların dostu olun ve onları korumayı ihmal etmeyin…  mavi yolculuk 2 Önceki Yazı
En Güzel Bodrum Hediyesi için 11 Adres
Bodrum Koyları Sonraki Yazı
EN GÜZEL BODRUM KOYLARI

Yorum Ekle

E-posta adresinizi kimseyle paylaşmayacağız!