Bodrum balık restoranları 1

MÜDAVİMİ OLACAĞINIZ BODRUM BALIK RESTORANLARI

Bodrum’un her mahallesinde bir balık restoranı mutlaka vardır, hatta bazı popüler lokasyonlarda yan yana dizilmiş birkaç tane balık restoranı görebilirsiniz. Balık restoranı denince biz Türkler’in aklına ilk gelen şey rakı olur, sonuçta rakısız balık mı yenir!

Çok şanslıyız ki coğrafi konumundan da dolayı Bodrum balık restoranlarında her zaman balığı taze yiyebiliriz, buna tüm Bodrum balık restoranları özen gösterir. Mezeleri, hem çeşitlilik, hem de lezzetleriyle insana yedikçe yedirir, bazen balık siparişi vermeyi bile unuturuz. Bir balık restoranında meze her şeydir, bazı Bodrum balık restoranları da mezeleriyle öne çıkıyor.Aynı zamanda her balık restoranı şu detaylara mutlaka çok dikkat etmeli; kalamar tavanın dışı çıtır çıtır olmalı mesela. Kalamarın yanında gelen patates kızartması da çıtır çıtır olmalı, çoğu Bodrum balık restoranı kendi yorumlarıyla öyle lezzetli yaparlar ki tadına doyulmaz. 

İyi bir balık restoranının her daim birası buz gibi olmalı, ılık bir birayı kimse içmez! Dolabında her çeşit rakı bulunmalı balık restoranının; kimi Efe Rakı içer, kimi Yeni Rakı, kimi Ala içer, kimi Gold ya da rakıların efendisi Kulüp Rakı. 

Unutmadan bir balık restoranının çalışanları güler yüzlü olmalı, herkes sevmeyebilir ama sanki bir arkadaşını ağırlıyormuş gibi sıcak davranmalı misafirlerine. Son olarak bir balık restoranının adabındandır; müşteri mutlaka iyi bahşiş bırakmalı masaya. Ve en önemlisi restorandan ayrılırken aynı sıcaklıkla teşekkür etmeli servis yapan arkadaşlara… 

Alttaki Bodrum balık restoranlarını neden seçtik? Kimini manzarası, kimini konumu, kimini mezelerinin lezzeti, kimini masa düzeni, kimini güler yüzlü personeli, kimini ise menüsünde bulunan bir yemeği için ekledik. Bu yazıya eklememiz gereken daha onlarca balık restoranı var Bodrum’da, bunu bilmelisiniz!

Ayrıca size bir öneri; Bodrum balık restoranları yazımızı okumadan önce Bodrum’da Ne Yenir yazımızı okuyarak Bodrum’a özgü balık, meze ve lezzetli otlar hakkında daha fazla bilgi edinin.


Goca Balık Zeki
Torba’da bulunan Goca Balık Zeki tadına doyulmaz bir mekan.

GONCA BALIK

Torba sahilinde bulunan Gonca Balık denize sıfır konumda hizmet veriyor. Rahat ve samimi bir ortamı olan Gonca Balık’ın ambiyansı ve manzarası da çok hoş. Menülerinde öne çıkan lezzetlerden bahsetmek gerekirse; taze mevsim balıklarının yanında Beybi Kalamar ve Izgara Ahtapot misafirlerin en beğendiği sıcak başlangıçlardan.

Deniz ürünlü Közlenmiş Patlıcan Dolma, yine deniz ürünlü, eski kaşarlı, Ege otlu Lezzet Topu ve Izgara Karidesli Börek tadına doyamayacağınız spesiyallerinden. 50 çeşit mezeleri bulunan Gonca Balık’da bir balık restoranı ziyafeti çekeceğinize hiç şüpheniz olmasın. Konakladığınız otel uzak olsa da size tavsiyemiz bir gün mutlaka Gonca Balık’da rakı-balık keyfi yapın.

Telefon: 0252 367 17 96
Harita: googlemaps


Bodrum Balık Restoranları
Göltürkbükü ismini duyunca fiyatların çok pahalı olduğunu düşünmeyin, fiyatlar Bodrum geneliyle aynı diyebiliriz.

ATILAY BALIK

Göltürkbükü’nde yirmi yıldır hizmet veriyor Atılay Balık. Lüks bir hizmet anlayışını servislerinde, sunumlarında hissedebilirsiniz ama fiyatları düşündüğünüz kadar lüks değil bunu belirtelim. Zevkli masa düzenleri, masa aralıklarının daha ferah olması ve özenli servisi beğendiğimiz detaylardan. 

Atılay Balık’ın patentli yemeği Levrek Lokum, tüm misafirlerinin masaya oturur oturmaz sipariş verdiği lezzetlerden. Bunun dışında fırında kurutulmuş kapya biberden hazırlanmış özel Acısız Atom da öne çıkan lezzetlerden. Kendi hazırladıkları ev yapımı Enginar Sapı Turşusu ve Lahana Turşusu’nu da mutluka tadın.Atılay Balık’ın özel Buharda Karidesi ile tereyağında sarımsaklı Kuzu Göbeği Mantarı da sizi bu restoranın müdavimi yapacak. Günlük hazırlanan otuz farklı meze çeşidi ve yemekten sonra mutlaka tatmanızı tavsiye ettiğimiz tahinli Helva Sarma, Atılay Balık’ı çok özel bir balık restoranı yapıyor.

Telefon: 0252 377 50 95
Harita: googlemaps


Bitez Balıkçısı
Bitez Balıkçısı, Bitez’deki balıkçı restoranı açığını kapatmış.

BİTEZ BALIKÇISI

Bitez Balıkçısı denize sıfır konumda ve mekanın sahibi Bodrum Kahvaltı Mekanları yazımızda övgüyle bahsettiğimiz Limonatta Cafe’nin de sahibi aynı zamanda. Bitez’de balık restoranı eksikliği olduğunu düşündükleri için böyle bir mekan açmışlar, ustalarının çok iyi olduğunun altını çiziyorlar bu arada. 

Bitez Balıkçısı’nın menüsü, meze ve ara sıcak ağırlıklı. Mekanın tercih edilen yöresel lezzetleri arasında Ege otları ile yapılan mezeler ve Kabak Çiçeği Dolması sayılabilir.

Ara sıcaklardaysa Kalamar Dolması, Balık Kokoreç ve Kadayıflı Karides, restoranın sevilen tatlarından. Bitez Balıkçısı’nın en beğenilen ana yemekleriyse Tuzda Balık ve ıspanaklı tereyağlı Levrek Fileto. 

Bu arada Bitez Balıkçısı salata konusunda da geniş seçenekler sunuyor ve restoranın özellikle kendi spesiyalleri olan salataları ile diyet salataları çok seviliyor. Tatlıdaysa Sufle ve mevsime göre Cevizli Kabak Tatlısı alternatiflerini sunan Bitez Balıkçısı, yaz-kış açık ve ailecek gidilebilecek bir mekan.

Telefon: 0252 363 95 43
Harita: googlemaps


BODRUM MERKEZ BALIK RESTORANLARI

Neyzen Tevfik Caddesi üzerinde yan yana sıralanmış birkaç tane balık restoranı bulunuyor. Hepsi de servis, lezzet ve çeşitlilik konusunda çok iyi. Körfez Restaurant, Savoy Balık, Gemibaşı Restaurant, Yelken Balık ve Komodor Meze Evi öne çıkan Bodrum Merkez balık restoranlarıdır.

Kimi restoran salaş/rahat bir ambiyansla hizmet verirken, kimi restoran da kusursuz masa düzenleri, özenli tabak sunumlarıyla öne çıkıyor. Tabii bu da ufak tefek fiyat farklılıkları yaratıyor. Hangi konseptte rahat edeceğinize siz karar verin.

Bodrum balık restoranları 2
Bodrum’un en eski balık restoranı Körfez Restaurant yıllardır çizgisini hiç bozmadan hizmet veriyor.

KÖRFEZ RESTAURANT

Bodrum’un en eski restoranı olan Körfez Restaurant, Belediye Meydanı’ndan marinaya doğru giden Neyzen Tevfik Caddesi üzerinde. Bu köklü restoranın menüsünde ağırlıklı olarak Ege ve özellikle Girit mutfağından lezzetli balık ve et yemekleri bulunuyor. Mekanın öne çıkan lezzetlerinden Kalamar Tava, Ahtapotlu Pilav ve Mürekkepli Sübye’yi mutlaka tatmanızı tavsiye ediyoruz.Körfez Restaurant özellikle yaz aylarında çok kalabalık oluyor. Bu sebeple gitmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırmalısınız. Deniz ürünleriyle arası iyi olmayanlar üzülmesin, mekanın menüsünde lezzetli et yemekleri de bulunuyor. Son olarak Limonlu Parfe ve Mandalin Sorbe çok beğeneceğinizi düşündüğümüz tatlılarından.

Telefon: 0252 313 82 48
Harita: googlemaps


Trança Restaurant
Bodrum Kalesi manzarasıyla Trança Restaurant müdavimi olacağınız bir Bodrum balık restoranı.

TRANÇA RESTAURANT

Kumbahçe Mahallesi’nde hizmet veren Trança Restaurant da Bodrum balık restoranları arasında popüler mekanlardan biri. Trança Restaurant’ın öne çıkan özelliklerinden biri konumu. Denize sıfır konumda bulunan restoran, muhteşem bir kale manzarasıyla hizmet veriyor.

Mekanda yerel balıkların yanı sıra sübye, ahtapot gibi deniz ürünleri ile her türlü mezeyi de tadabilmek mümkün. Ayrıca Osmanlı mutfağından lezzetler de bulunuyor menülerinde. En beğenilen yemekleri ise Tuzda Balık. Üzeri tamamen tuzla kaplanarak fırında pişirilen bu balık yemeği, masanıza alevler içinde gösterişli bir şekilde geliyor. Bu şekilde piştiği için lezzeti de farklı oluyor, tatmanızı tavsiye ederiz.

Önerdiğimiz bir diğer yemek ise Beğendili Karides, ayrıca vejeteryanları da unutmayan mekan, menülerinde Sebzeli Güveç, Sebzeli Krep ve Mantar Sote gibi lezzetler de bulunduruyor.

Telefon: 0252 316 66 10
Harita: googlemaps


GÜMÜŞLÜK BALIK RESTORANLARI

Gümüşlük sahili neredeyse boydan boya balık restoranlarıyla doludur. Hemen hemen hepsi de el değiştirmeden yıllardır hizmet veriyor. Yaz akşamlarında sanki bir festival havası vardır Gümüşlük balık restoranlarında. 

Boş sandalye bulamazsınız yaz sezonu akşamlarında. Sanki tek bir elden çıkmışcasına dekore edilmiş Gümüşlük balık restoranları birbirine çok benzer. Masalardaki kahkahalar, lezzetli sıcak ve soğuk mezeler bir festival alanına çevirir Gümüşlük sahilini. Açıkcası lezzet açısından da tüm restoranlar birbirine yakındır. Restoranları birbirinden ayıran sadece konumu ve çalışanlarının güleryüzü ya da masa düzeni.

Melengeç Gümüşlük
Gümüşlük’ün popüler balık restoranı Melengeç Gümüşlük.

MELENGEÇ GÜMÜŞLÜK

Melengeç Gümüşlük, Gümüşlük Balık restoranları arasında en popüler olanlarındandır. Bu sebeple de fiyatları az da olsa diğerlerinden yukarıdadır. Gümüşlük Balık restoranlarının en sağında, en son restoran olan Melengeç Gümüşlük, festival havasını hissettiren dekorasyonuyla diğer mekanlardan  biraz ayrılıyor. Daha rahat bir masa düzeni var ve birkaç masası denizin içinde yer alıyor.Karides Mantısı ile Kalamar Köfte mutlaka tatmanız gereken sıcak başlangıçlarından. Melengeç Gümüşlük, balıklarını pişirinken kılçıklarını ayırıp ‘löp et’ olarak kızartıyor, siz kılçık derdiyle uğraşmayın diye. Melengeç Gümüşlük, Göltürkbükü’nde yeni bir şube açtı, bunu da hatırlatalım.

Telefon: 0252 394 48 58
Harita: googlemaps


Fenerci Restaurant
Fenerci Restaurant akşam saatlerinde ambiyansı ve manzarasıyla ayrı bir güzel oluyor.

FENERCİ RESTAURANT

1979 yılından beri hizmet veren Fenerci Restaurant, Tavşan Adası’na yürüme yolunun hemen yanında bulunuyor. Manzarasıyla öne çıkan restoranın menüsünde en çok sipariş alan lezzetler  Kemik Üstü Dülger Balığı Kavurma ile Fener Balığı Kavurma.

Günlük olarak yöresel ürünlerden hazırlanan mezeleri arasında özellikle zeytinyağlı olanları tatmanızı öneririz. Balık seçimi yaparken de servis yapan arkadaşların tavsiyelerini tercih edin. Çünkü mevsimi olan balıkları her daim taze olarak bulundurmaya özen gösteriyor. Popüler bir mekan olan Fenerci Restaurant’da rakı-balık keyfi yapmak istiyorsanız yaz sezonunda mutlaka rezervasyon şart.

Telefon: +90 252 394 30 51
Harita: googlemaps


Gümüşlük balık restoranları
Gümüşlük balık restoranları için şunu söyleyebiliriz; mutlaka rezervasyon yaptırın.

SIESTA RESTAURANT

Fenerci Restaurant’la yan yana olan Siesta Restaurant, Gümüşlük Balık restoranlarının en solundaki restorandır. Tavşan Adası yürüme yolunun hemen önünde bulunan restoranın akşam manzarası da muhteşemdir. Restoranın en sevilen spesiyalleri; kabak çiçeği içinde cevizli ve kaşarlı Karides Kızartma, Kalamar Tava ve Ahtapot Izgara. Tüm Gümüşlük balık restoranları için şunu söyleyebiliriz; yaz sezonunda mutlaka rezervasyon yaptırın.

Telefon: 0532 765 25 89
Harita: googlemaps


YALIKAVAK BALIK RESTORANLARI

Yalıkavak balık restoranları diğer lokasyonlarda olduğu gibi gibi yan yana değil, biraz dağınık bir şekilde konumlanıyor. Yalıkavak balık restoranları, Bodrum balık restoranları içinde en popülerlerinden desek yanlış olmaz.

Bodrum balık restoranları 3
Eskiyer Restaurant’ın mezelerini paket yapıp evinize götürmek isteyebilirsiniz.
Bodrum balık restoranları 4
Minik minik servis edilen Etli Yaprak Sarma, tatmanız gereken lezzetlerden.

ESKİYER RESTAURANT

Modern bir görünüm ve kaliteli bir servis anlayışıyla Yalıkavak’ta hizmet veriyor Eskiyer Restaurant. Sahipleri bu işin mutfağından, sanırım bu sebeple mezelerine ve menülerine çok özen gösteriyorlar. Tabak sunumları çok şık ve mezelerini de çok beğeneceğinizi düşünüyoruz. Ve tabii deniz kıyısında olması ve görkemli bir deniz manzarası en büyük avantajları.

Şevketi Bostan ile minik minik servis edilen Etli Yaprak Sarma her misafirin mutlaka sipariş ettiği mezelerden. Ama tüm mezeleri, özellikle Girit mezeleri ‘benden de bir çatal al’ diye sizi çağırıyor. Izgara Ahtapot, Kalamar Tava ve Tereyağlı Karides’i sevenlere mutlaka burada da tatmalarını tavsiye ediyoruz.

Mezelerde ve menüdeki diğer yemeklerde lezzetler çok dengeli. Türk mezelerinde baharatlar ve sarmısak gibi tatlandırıcılar çok baskın olur ama Eskiyer Restaurant’da mezeler tattığınızda lezzetlerin çok dengeli olduğunu fark edeceksiniz.Eskiyer Restaurant’ın ortaklarından Murat Bey, Hataylı. Hatay’dan getirttiği Çıtır Kabak Tatlısı, Afyon’dan getirdikleri Kaymaklı Ekmek Kadayıfı ve Ceviz Dolması Tatlısı restoranın en beğendiğimiz tatlılarından. Kaymaklı Ekmek Kadayıfı ağır bir tatlı olur diye de düşünmeyin, biz de öyle düşünmüştük ama böyle lezzetlisini daha önce yememiştik. Bodrum balık restoranlarında çok fazla şarap seçeneği bulamazsınız ama Eskiyer Restaurant’ın şarap ve içki skalası çok geniş.

Telefon: 0252 313 60 53
Harita: googlemaps


Yalı Kıyı Seyfi
Yalıkavak’ın öne çıkan balık restoranlarından Yalı Kıyı Seyfi.

YALI KIYI SEYFİ

Yalıkavak’ın bir diğer öne çıkan balık restoranı Yalı Kıyı Seyfi. Denize sıfır bir yerde konumlanan Yalı Kıyı Seyfi, güzel bir deniz manzarasının yanında daha nezih ve sakin bir mekan. Araçla gelecekler için çok yakın bir otopark olduğunu da belirtelim. 

Pesto Soslu Karides ile Deniz Mahsülleri Spesiyal mutlaka tatmanız gereken lezzetler. Özel bir sos ile yapılan ve içinde kalamar, karides ve ahtapotun bulunduğu Deniz Mahsülleri Spesiyal yemeği, alevli bir saç tava ile masaya servis ediliyor.

Özenli masa düzeni ve titiz servis anlayışıyla öne çıkıyor Yalı Kıyı Seyfi. Geniş meze menüsü de ana yemeğe geçmenizi zorlaştıracak! Özellikle Lakerda ve Çiroz’u mutlaka tatmanızı tavsiye ediyoruz. Tahinli Sufle de misafirlerine özellikle önerdikleri tatlıları Yalı Kıyı Seyfi’nin.

Telefon: 0252 385 41 43
Harita: googlemaps


TURGUTREİS BALIK RESTORANLARI

Turgutreis Balık restoranlarının hemen hemen hepsi aynı sokakta neredeyse yan yanadır, aynı Gümüşlük Balık restoranları gibi. Denizden biraz daha içeride Balıkçılar Sokağı olarak bilinen yerdedir Turgutreis balık restoranları.

Daha salaş ve daha rahat bir ortam sunarlar. Bu sokaktaki popüler balık restoranları; Adabeyi Balık, Turgutreis Balık Restaurantı ile Hülya’nın Yeri’dir. Bu sokakta bulunmayan ama Turgutreis Balık restoranları arasında en eski olanlarından Kadir Reis’in Yeri de popüler bir balık restoranıdır.

Hülya'nın Yeri Restoran
Hülya’nın Yeri, Turgutreis’in popüler balık restoranlarından.

HÜLYA’NIN YERİ

Turgutreis balık restoranlarının en çok tanınan balık restoranı olan Hülya’nın Yeri’nin önemli bir avantajı var; kendi balıkhanelerinin olması. Restoranda kendi balıkhanelerinden aldıkları hepsi günlük envai çeşit balık servis ediliyor. Fener Balığı Buğulama ile İskorpit Buğulama mekanın favori lezzetlerinden. 

Ayrıca hemen hemen tüm balıkların buğulama, kızartma, tava ve ızgarasında iddialı olduklarını  ekliyorlar. Sıcak Patlıcan Mezesi de Hülya’nın Yeri’nin özel mezelerinden biri, ayrıca Bodrum’un yöresel mezeleri de mekanın menüsünde yer alıyor.

Telefon: 0252 382 80 85
Harita: googlemaps


Turgutreis Balık Restoran
Turgutreis Balık Restoranı yaz-kış açık.

TURGUTREİS BALIK RESTORANI

Yerli halktan çok sayıda müdavimi olan restoran yaz-kış açık. Çok fazla balık çeşidini bir arada sunan restoranın en sevilen lezzetlerinden biri Tekir Balığı Tavası. Meze menüsü geniş olan restoranda Deniz Börülcesi, Fava gibi mezeleri özellikle tatmalısınız. Nezih bir ortamı olması sebebiyle de tercih edebileceğiniz mekanda hafif tonda Türk sanat müziği dinleyerek rakı-balık keyfi yapabilirsiniz.

Telefon: 0543 610 38 44
Harita: googlemaps


BODRUM BALIK RESTORANLARI FİYATLARI

Aslında Bodrum balık restoranları için bir fiyat vermek doğru değil. Bu sizin ne yiyip içtiğinize ilişkili. Ama yazımızda ismini geçirdiğimiz tüm restoranlardan kişi başı ortalama bir fiyat aldık. 2022 yılında aldığımız ortalama kişi başı fiyat 500 – 600 TL arası. Bu rakamlara alkol dahil değildir. Ayrıca bu rakamlar genel bir ortalamadır, verdiğiniz siparişe göre daha fazla olabilir.İster Türkiye’nin farklı bir ilinden gelin Bodrum’a, ister dünyanın farklı bir ülkesinden ama mutlaka Bodrum Balık restoranları deneyimini yaşayın. Amacımız size sadece balık yedirmek değil, Bodrum balık restoranlarının festival gibi akşamlarını yaşatmak, birbirinden lezzetli mezelerini tattırmak. Bu lezzetleri dünyanın hiçbir ülkesinde tadamazsınız, buna komşumuz Yunanistan da dahil.

Yabancı turist arkadaşlarımıza bir uyarımız var; ilk defa rakı içecekseniz yavaş yavaş için ve sakın aç karnınıza içmeyin! ilk defa içecekler üçüncü kadehi geçmemeli…

Bodrum balık restoranlarının hepsini yazamadığımızın farkındayız. Bu yazımız her yıl revize ediliyor,  her yıl deneyimlediğimiz farklı bir Bodrum balık restoranlarını eklemeye özen göstereceğiz. Bodrum’daki balık restoranları öyle bir yazıya sığacak kadar da az değil, daha birçok kaliteli balık restoranı var Bodrum’da.

Bu yazımızı geliştirmek için sizlerden de Bodrum balık restoranları deneyimlerinizi, tattığınız en güzel mezeyi bizimle paylaşmanızı rica ediyoruz. Sizin en iyi Bodrum balık restoranınız hangisi bizimle bu yazının altındaki yorum bölümünde paylaşın. Son olarak bizi instagram, facebook gibi sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayın.

Şimdiden herkese afiyet olsun…Bodrum balık restoranları 5 Önceki Yazı
Bodrum Kahvaltı Mekanları
Bodrum balık restoranları 6 Sonraki Yazı
BODRUM MEYHANELERİ

Yorumlar - 6

ipek

ipek

Bodrum merkezde Kalamare’yi denediniz mi? Denemediyseniz büyük kayıp. 🙂

bodrumfinder

Merhaba İpek Hanım,
Kalamare’yi biliyoruz ve en kısa zamanda da deneyimleyip sayfalarımızda yer vereceğiz. Önerileriniz bizim için çok önemli, vakit ayırıp bize bu güzel hatırlatmayı yazdığınız için çok teşekkür ederiz.

Zeliha Sarıtaş

Zeliha Sarıtaş

Gümüşlük’te Zeytun balık restorantınada bir bakın derim personel olarak balık ve mezeleri olarak 10 Numara bir yer

bodrumfinder

Zeliha Hanım merhaba,

Gümüşlük balık restoranları için ayrı bir yazı hazırlamayı düşünüyoruz. Zeytun’u da emin olun detaylı bir şekilde anlatacağız. Vakit ayırıp bize bu güzel hatırlatmayı yaptığınız için çok teşekkür ederiz.

Özlem

Özlem

Merhaba, listenin başından beri Ortakent AYANA’ yı arafı gözüm… hem mekan hem lezzet olarak listebaşı olmalıydı diye düşünüyorum.

bodrumfinder

Merhaba Özlem Hanım,

öncelikle tavsiyeniz için çok teşekkür ederiz.

Deneyimlerinizi, tavsiyelerinizi duymak bizim için çok değerli. En kısa zamanda Ayana Mes restoranını deneyimleyeceğiz. Fakat şunu unutmayın bu yazımızdaki balık restoranlarını “en iyi balık restoranları” başlığı altında yazmıyoruz. Deneyimlediğimiz, beğendiğimiz restoranları size öneriyoruz. Elbette Bodrum’da birçok kaliteli balık restoranı mevcut. İlerleyen zamanlarda bu listeye yeni restoranlar girecek, belki var olanlar da çıkacak.

Sizlerin bu güzel yorumlarınızla gözümüzden kaçan yeni restoranlar deneyimliyoruz, çok teşekkür ederiz.

Yorum Ekle

E-posta adresinizi kimseyle paylaşmayacağız!